Barion Pixel

Fafelületek bevonása epoxi-gyantával

Melyiket ajánljuk? Epoxi vs poliészter

A fafelületeket javasolt minden esetben epoxigyantával, több rétegben bevonni akkor is, ha utána festjük vagy lakkozzuk a felületet. Az epoxi kémiailag köt a fához és biztosítja a fa hosszú távú védelmét. Ha az egyes rétegeket külön visszük fel, akkor javasolt minden réteg csiszolása. Ha időt és fáradságot szeretnénk spórolni, akkor alkalmazzuk a wet-on-wet módszert.

Wet-on-wet módszer: lényege, hogy a felületet egy réteg epoxigyanta felvitele után hagyjuk száradni, amíg a felület egy kissé ragacsossá válik (kb. 5-15 perc hőmérséklettől függően). Ezután újabb réteg epoxit vihetünk fel, ezt addig ismételve, amíg a kívánt fedési vastagságot elérjük (általában 2-3 réteg elégséges). A nagyobb felületek epoxizásakor gyorsíthatjuk a folyamatot, ha egy spakli segítségével oszlatjuk el a gyantát, majd ecsettel vagy hengerrel fejezzük be a műveletet.

A legtöbb műgyanta (epoxi és poliészter gyanták) száradás után viaszosodik, amelynek a gyanta gyenge minősége vagy a nem megfelelő keverési arány lehet az oka.  Ez azt jelenti, hogy a reakcióba nem lépett komponensek a felszínre vándorolnak, és ott viaszos réteget képeznek. A viaszos réteg meggátolhatja a további rétegek felvitelét vagy a ragasztást, ezért a megkötött, viaszos epoxit viasztalanítani és csiszolni kell, mielőtt tovább dolgozunk vele.

Viasztalanítás: A viaszos felületet valamilyen ammónia tartalmú háztartási mosószerrel, vagy mosogatószerrel, vízzel és durva szivaccsal távolítsuk el. A megtisztított felületet szárítsuk meg.

A legfelső fényes réteg (glossy coat): miután megtörtént a rétegek felvitele és a viasztalanítás, végezzük el a felület finom csiszolását úgy, hogy az epoxi fénye tűnjön el, helyette egy matt felület maradjon – erre a felületre kell felvinni a vékony végső epoxi-fedőréteget, vagy pedig lakkot és festéket.

Epoxi és üvegszövet beszerzési források:

www.novia.hu

www.mugyantak.hu

www.poly-matrix.hu

www.alvinshop.hu

5 Comments

  1. 2023.11.09. at 12:12
    Csaba

    Bármilyen kiegészítést, javaslatot, anyagot örömmel veszünk.

  2. 2024.06.13. at 19:20
    Szalontai Károly

    Szalontai Károly vagyok Hévízről. Szeretnék épiteni egy kanadai lécpalánkolt kenut. Tud valaki segíteni bordarajzzal?

  3. 2024.07.19. at 12:22
    Nagy Péter

    Kedves Csaba! Van egy közel 40 éves egykori emblematikus szürke-kék NDK-s kajak vázam, amire új vásznat szerettem volna szabatni, de nem találok gyártót. Viszont arra gondoltam, hogy talán egy fa kajak építéshez jó kiindulási alap lehet. Ön szerint érdemes nekiállni? Ha igen, milyen rétegelt lemezt célszerű használni és hogyan érdemes nekiállni az elemek kiszabásának? (Pl. papír szabásminta készítésével?)

    • 2024.08.05. at 10:02
      Csaba Mezei

      Kedves Péter! A kísérletezés mindig jó, érdemes próbálkozni. A skin-on-frame kajak váza úgy lett megtervezve, hogy az „hordja” a terhet (merthogy a ponyva nem tudja). A rétegelt lemez üvegszövettel akár önhordó is lehet – lehet nem is lenne szükség a vázra. Ha beborítja lemezzel, valószínűleg elég nehéz lesz a hajó, de próbálkozni lehet. Vagy építeni egyet a nulláról (pl.: Barnabás kajakot).

Hozzászólás

Az e-mail címed nem lesz látható. A csillaggal (*) jelölt részek kitöltése kötelező

hu_HUHungarian