Barion Pixel

Rétegelt lemez

A hajóépítéshez használt rétegelt lemezek alkalmazása erősen kapcsolódik a rétegelt lemez-epoxi technológiához, amely közel 30-40 éves múltra tekint vissza. Ezen időszak tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy ez az építési módszer kifejezetten könnyűsúlyú hajókat eredményez. Szilárdság, súly és merevség tekintetében a rétegelt lemez-epoxi konstrukció nem múlja felül a modern szendvicskonstrukciókat, de lényegesen tartósabb. Az üvegszövet-erősítésű poliészter szerkezetekkel szemben azonban teljes mértékben versenyképes. Könnyű szerkezete kompenzálja a rétegelt lemez alkalmazásával jelentkező megmunkálási hátrányokat.

A rétegelt lemezből épült hajók héjazata, szerkezetei az esetek túlnyomó részében üvegszövet+epoxi bevonatot kapnak (erre UV-álló epoxi záróréteg, vagy UV álló festék vagy lakk kerül). Esetenként a bevonat epoxi impregnálás + UV-álló kétkomponensű lakk vagy festék. Ápolásuk, karbantartásuk sokkal inkább közelít egy műanyag hajóéhoz, mintsem egy fahajóéhoz. A sérülésekre is kevésbé érzékenyek a hagyományos fahajókhoz képest, de a hibákat azért javítani kell. Az ápolás többnyire kimerül az epoxi-bevonat karcolásainak javításában.

Jó tanácsok a rétegelt lemez vásárlásához

  • A leggyakrabban használt hajóépítő rétegelt lemez az okume, amely ár-érték arányban a legjobb az amatőr hajóépítők számára.
  • Első hajó építéséhez, kísérletezéshez, gyakorláshoz használható olcsó rétegelt lemez (fenyő, nyár, nyír, meranti) is, a minőségük azonban jóval gyengébb. Amennyiben tartós, jó minőségű, szép, és akár egy életre szóló hajót szeretnénk építeni, akkor érdemes a drágább alapanyagot megvásárolni.
  • Hajóépítéshez javasolt a víz- és főzésálló (víz- és időjárásálló) ragasztású (AW100, BS 1088, WBP) lemez használata. Az ilyen lemezekből épített hajók élettartama jelentősen hosszabb, viszont az áruk magasabb.
  • A lemez álljon mindig páratlan számú rétegből! A rétegek legyenek közel azonos vastagságúak, lehetőleg ugyanazon fafajból. A külső réteg legyen legalább 1 mm vastag.
  • A lemeznek teljesen síknak kell lennie, hullámosat nem érdemes megvenni.
  • Kerüljük a felületi hibás lemezeket. Ha lehet, válogassuk ki a szebbeket a faáruházban. 

Egy hasznos cikk a rétegelt lemezről

A tűz-ragaszd módszer (stitch and glue)

Néhány nagyobb fakereskedő elérhetősége:

www.pannonfalap.hu
www.zatik.hu
www.erdert.hu
www.jafholz.hu
www.ilovewood.hu

5 Comments

  1. 2023.11.09. at 12:12
    Csaba

    Bármilyen kiegészítést, javaslatot, anyagot örömmel veszünk.

  2. 2024.06.13. at 19:20
    Szalontai Károly

    Szalontai Károly vagyok Hévízről. Szeretnék épiteni egy kanadai lécpalánkolt kenut. Tud valaki segíteni bordarajzzal?

  3. 2024.07.19. at 12:22
    Nagy Péter

    Kedves Csaba! Van egy közel 40 éves egykori emblematikus szürke-kék NDK-s kajak vázam, amire új vásznat szerettem volna szabatni, de nem találok gyártót. Viszont arra gondoltam, hogy talán egy fa kajak építéshez jó kiindulási alap lehet. Ön szerint érdemes nekiállni? Ha igen, milyen rétegelt lemezt célszerű használni és hogyan érdemes nekiállni az elemek kiszabásának? (Pl. papír szabásminta készítésével?)

    • 2024.08.05. at 10:02
      Csaba Mezei

      Kedves Péter! A kísérletezés mindig jó, érdemes próbálkozni. A skin-on-frame kajak váza úgy lett megtervezve, hogy az „hordja” a terhet (merthogy a ponyva nem tudja). A rétegelt lemez üvegszövettel akár önhordó is lehet – lehet nem is lenne szükség a vázra. Ha beborítja lemezzel, valószínűleg elég nehéz lesz a hajó, de próbálkozni lehet. Vagy építeni egyet a nulláról (pl.: Barnabás kajakot).

Hozzászólás

Az e-mail címed nem lesz látható. A csillaggal (*) jelölt részek kitöltése kötelező

hu_HUHungarian