Business Joomla Themes by Justhost Reviews
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám
alapanyagok, építési módszerek, egyes hajóépítõk saját projektjei, egyéb hajóépítéssel kapcsolatok témák

Téma: A műgyanták rejtelmei

lakkozás 5 éve 3 hónapja #162

• Kundalini
  • Kundalini profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő félisten
  • Köszönetek: 12
"Lakk nélkül nem élet az élet.."
/régi kínai közmondás/ :)
Köszönöm az infót, beszerzem valahogy a matériát.. László, kíváncsian várom lakkbéli tapasztalataidat :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

lakkozás 5 éve 3 hónapja #161

• laszlo70
  • laszlo70 profilkép
  • TÁVOL
  • Szuper hajóépítő admirális
  • Köszönetek: 19
Kundalini
Nincs belőle UV-álló. Szívleld meg, amit Takyka ír! A lakkozástól nem kell félni, el kell fogadni, hogy szükséges velejárója a hajóépítésnek. Éppen most készülök írni egy kis összefoglalót a lakkozással kapcsolatos tapasztalataimról, lehet , hogy lesz benne számodra is néhány hasznos infó.

UV és Wolf 5 éve 3 hónapja #154

• takyka
  • takyka profilkép
  • TÁVOL
  • Fedélzetmester
  • mottó
  • Köszönetek: 1
Az SR5550 UV állósága közelében sincs egy átlagos kültéri lakkénak. RL hintalapot és szintén RL borítású kaput gyantáztam le annak reményében, hogy jobban bírja majd, mintha lakkoznám. Ehhez képest a hintán egy év alatt beopálosodott, a második évre összerepedezett és elmállott a gyanta. Az északnyugati tájolású ajtón is beopálosodott, nem vártam meg, hogy teljesen tönkremenjen, gyorsan felcsiszoltam és lefestettem. Mellesleg, lakkozással sokkal szebb, fényesebb felületet lehet elérni mint az SR5550-el.

Most A Mezix féle Wolf epoxit használom. Jóval lassabb, mint az Sr5550 az UV álló térhálósítóval. Hűvösebb időben és gyakorlott felhasználónál ez kényelmetlenséget okoz. Viszont hígabb, szebben, könnyebben terül, a kikeményedett felület sokkal szebb, majdnem oylan szép mintha lakkozva lenne. Ragasztásra alkalmazva nem éreztem különbséget. Alapvetően meg vagyok vele elégedve!
Használtam 10°-ban is. Működik tökéletesen, nincs viaszosodás, két nap kellett, hogy ne ragadjon, még jópár nap, hogy kikeményedjen "teljesen".

T.
T.

műgyanták 5 éve 3 hónapja #153

• Kundalini
  • Kundalini profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő félisten
Üdv László!
Meggyőzően hangzik amit írtál, még az érdekelne,hogy van-e ugyanebből a márkából kifejezetten UV-álló amit esetleg utolsó rétegben fel lehetne vinni? Csak azért kérdezem,mert a lakkozástól kicsit félek. Pláne a kenu belső felén ahová szinte mindig süt a nap, ott taposol, pakolsz bele stb., a lakkot könnyebben megkarcolod mint a gyantát..(szerintem)

műgyanták 5 éve 3 hónapja #152

• laszlo70
  • laszlo70 profilkép
  • TÁVOL
  • Szuper hajóépítő admirális
  • Köszönetek: 19
A Csabánál kapható Wolf rendszert több, mint 10 éve használom, eddig minden panasz nélkül. Jól lehet vele dolgozni, nagyon jó impregnáló tulajdonságai vannak, víztisztára köt, viaszosodás nélkül. Speciális felhasználásra többféle edző kapható hozza, sajnos a gyorsedző hiányzik a rendszerből. Eddig 3 kajakot, hajóalkatrészeket és minden egyebet építettem vele. A leírás szerint "fénystabilizált", de ez nem jelent UV-állóságot, különösen hajón nem. Lakkozni, vagy festeni kell! Az UV-állóságnak különben sem szabad bedőlni, csak meg kell nézni pl. a SEAscape hajók karbon rudazatát két szezon után. Nálunk van egy pár a kikötőben.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 3 hónapja Írta: laszlo70.

A műgyanták rejtelmei 5 éve 3 hónapja #151

• Api
  • Api profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő
A nyáron én is kifogytam az epoxiból és a Kalita kft.-nél szembesültem vele, hogy nincs SR5550-es rendszer. Az eladó szerint nézeteltérés volt a hazai forgalmazó és a gyártó között és ezért nem érkezik ilyen gyanta az országba. Úgy emlékszem az UV stabil EC 254-et vettem (azóta már az is elfogyott).
Érdeklődtem, hogy milyen tapasztalatok vannak ezzel a termékkel, de az eladó nem tudott segíteni, mert annyira új volt ez a gyanta.
Amit én tapasztaltam:
- úgy emlékszem az ára hasonló, mint az SR5550-é,
- a keverési arány 2:1,
- felhasználás előtt a színe egy kicsit kékes, a felhordás után talán egy árnyalattal sötétebb, mint az SR5550,
- a felhasználásában és tulajdonságaiban nem vettem észre lényeges eltérést az SR5550-hez képest,
- használtam ragasztásra sűrítőporral és a nélkül is, nem tapasztaltam problémát,
- 16 foknál hidegebb időben is megkötött a felületen,
- a pici fekete legyek lényegesen nagyobb számban ragadtak bele, mint az SR5550-be :-) (de ez lehet, hogy nem a gyanta miatt van).

Bár nem vagyok nagyon tapasztalt ebben a témában, de nem vettem észre semmi problémát a felhasználás során.

Remélem tudtam segíteni!

Api

Epoxi 5 éve 3 hónapja #150

• lhtot
  • lhtot profilkép
  • TÁVOL
  • Ellentengernagy
  • Köszönetek: 16
Sziasztok! Én is biztatnám azokat, akiknek a SR5550-es alternatívájaként használható epoxikról van tapasztalata, hogy ossza meg velünk, mert biztosan többen vagyunk, akik a megszűnés :( miatt nem igazán tudjuk, hogy mit használjunk helyette. :unsure:
Utolsó szerkesztés: 5 éve 3 hónapja Írta: lhtot.

Epoxi 5 éve 3 hónapja #149

• mezix
  • mezix profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő főkonzul
  • Köszönetek: 68
Szia!
A 5550-as gyanta sajnos megszűnt, pedig ár-érték arányban egészen jó volt. A különböző EC epoxikat én még nem próbáltam, de a többen említették, mint lehetséges alternatíva.
Ha a gyanta nem UV álló, akkor érdemes valamilyen lakkal, vagy akár festékkel védeni, főleg, ha a hajót szabad téren tervezed tárolni, mert a napfény hosszú távon károsítja az epoxit. Szerintem akár üvegszövettel használod, akár nem, mindig több rétegben kell felvinni a gyantát, különben nem fed eléggé. A wet-on-wet módszer egyébként csak időt spórol: nem kell megvárni a rétegek közötti száradást, hanem azok egy menetben felvihetők.
Ha nem találsz megfelelő epoxit, akkor esetleg próbáld ki a wolf rendszert - ezt az Ausztriában kapható magas minőségű gyantát már többen is ajánlották - én pedig behoztam belőle egy kisebb mennyiséget (lásd fotó). Ha érdekel írj privátban, tudok kis mennyiséget is adni, hogy kipróbáld.

epoxi4.jpg
Utolsó szerkesztés: 5 éve 3 hónapja Írta: mezix.

Epoxi 5 éve 3 hónapja #148

• Kundalini
  • Kundalini profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő félisten
Üdv!
Az Eureka anyagbeszerzés projekt bermuda háromszögébe eveztem, ezért kellene egy kis segítség.
Az ide kapcsolódó fórumot átolvastam, és arra jutottam,hogy az SR5550-es lesz a megfelelő epoxi, így kifejezetten az ezzel kapcsolatos (jó) tapasztalatokra fókuszáltam.
Ma gondoltam megrendelem,de ahol érdeklődtem (Kalita, Alvin Plast), egyiknél sincs, viszont ajánlottak helyette az egyik helyen 2017-est, a másiknál EC130-at. Sajnos minél több infót kaptam róluk,annál jobban belezavarodtam, mivel pl. a 2017-est egy rétegben ajánlották olyan vastagon, hogy teljesen fedje az üvegszövetet, majd erre egy réteg hozzá való UV álló gyantát, slussz.. Az UV lakkozást nem ajánlotta mivel vékony és sérülékeny (ebben lehet igazság), tehát a lakk helyett menne az UV epoxi..
Az úrnak felvetettem a "wet on wet" módszert, de azt mondta, hogy bőven elég egy réteg sőt,
"az üvegszövet adja meg az igazi szilárdságát, így minél több rétegben van gyantázva, annál inkább lesz hátrány, mivel a gyanta rugalmassága fog érvényesülni,nem pedig a szöveté"
Az EC130 esetében ennyire nem mentünk bele..
Szóval érdekelne,hogy melyiket ajánlanátok az SR5550 helyett, és mennyire lehet igaz amit az úr mondott az egy réteges ( illetve egy réteg epoxi+ még egy réteg UV álló epoxi) fedésről?
Danke előre is!
Utolsó szerkesztés: 5 éve 3 hónapja Írta: Kundalini. Indoklás: helyesírás..

5 éve 8 hónapja #27

• mezix
  • mezix profilkép
  • TÁVOL
  • Hajóépítő főkonzul
  • Köszönetek: 68
A topik korábbi hozzászólásait ITT találod.
Oldalmegjelenítési idő: 0.222 másodperc